Magazyn bardzo kulturalny
Witajcie w pierwszej odsłonie naszego nowego szkolnego magazynu! Artykuły, które tu znajdziecie są pisane przez uczniów dla uczniów.
U2
U2 to irlandzki zespół, który zyskał międzynarodową popularność. Całkiem niedawno – 1 grudnia 2017 – ukazał się ich nowy album studyjny. Jest to 14 album w ich długiej i pełnej sukcesów karierze. Nazywa się „Songs of Experience” („Pieśni doświadczenia”).

Czterej członkowie zespołu, którzy założyli go w 1976 roku w Dublinie nadal do niego należą. Grupę tworzą: Bono (wokalista i autor tekstów), The Edge (gitarzysta), Adam Claayton (gitarzysta basowy) oraz Larry Mullen Jr. (perkusista). Ich teksty zawsze mają przesłanie, ich styl muzyczny jest bardzo rozpoznawalny, a ich popularność jest ogromna. Ich styl rozwinął się w czasie trwania ich kariery – idą z duchem czasu.

Wszyscy znają piosenki jak „One”, „Pride (In the Name of Love)” czy „With or Without You”. Jeśli Ty ich nie znasz – cóż, odwiedź YouTube i nadrób zaległości! U2 to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych wszechczasów. Ich nowy album „Songs of Experience” („Pieśni doświadczenia”) jest drugą częścią dwu-albumowego zestawu. Razem z poprzednim wydawnictwem „Songs of Innocence” („Pieśni niewinności”), czerpie on z dziedzictwa angielskiego poety i malarza – Williama Blake’a. Był on prekursorem romantyzmu, napisał słynny wiersz „Tygrys”, który pochodzi z jego „Pieśni doświadczenia”.

U2 przekształciło pomysł Blake’a – efekt jest spektakularny. Trzynaście piosenek napisanych na potrzeby tego albumu stanowi wpadającą w ucho kolekcję. Pierwszy singiel promujący wydawnictwo to „You’re the Best Thing About Me” i można go posłuchać tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=PbGSiJ9iat8 Jeśli masz konto na Spotify, polecam przesłuchanie całego albumu. I więcej. Kto wie? Może zostaniesz nowym fanem U2?

Agnieszka Zgoll-Rybka