Na początku września 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie etapu rejonowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. "List do Taty". Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie odbyła się jego V edycja. Temat pracy brzmiał: Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?

Wypracowanie miało formę listu, który musiał zawierać co najmniej 300 słów. Można było opisać relację z tatą, ojczymem, ojcem zastępczym oraz to, co ta osoba znaczy dla młodego człowieka. Uczniowie dzielili się się swoimi prawdziwymi uczuciami, przykładami, ilustrowali chwile radości, ale też smutku, czasem tragedii lub inne szczególne wspomnienia związane z postacią Taty.

Podczas oceny listów liczyły się przede wszystkim: samodzielność pracy, prostota i autentyczność oraz szczerość myśli, nawet jeśli dotyczyły one spraw trudnych, umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka – uczestnika (opis mógł również dotyczyć ojca zastępczego, ojczyma, dziadka, wujka lub nawet trenera, instruktora, nauczyciela, duszpasterza). W tegorocznej rejonowej edycji konkursu wzięło udział aż 67 uczniów z całego regionu. Z tej sporej liczby prac wyłoniono 10 wyróżnień oraz miejsca "na podium" - III, II i I.

Zwycięzcą tegorocznej V edycji konkursu literackiego "List do Taty" na etapie rejonowym został uczeń klasy 6a naszej szkoły - Dominik Kowol. Jego praca okazała się najlepsza wśród tak wielu innych i Dominik zajął I miejsce! Nagrodzenie laureatów i wręczenie nagród nastąpiło 9 września 2019 r. w biurze Senatora RP Wojciecha Piechy w Rybniku. Dyplomy dostali też nauczyciele – opiekunowie. Dominika przygotowała pani Bożena Wyleżoł.

Z sukcesu naszego ucznia jesteśmy ogromnie dumni! Młodych twórców nagrodzono m.in. książkami, a także bonami upominkowymi do wykorzystania w księgarni. Laureat – czyli Dominik Kowol – otrzymał jeszcze jedną – wyjątkową - nagrodę. Został zaproszony do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Pojedzie tam z najbliższymi 25 września 2019 roku. Nastąpi wówczas ogólnopolskie rozstrzygnięcie konkursu, zatem Dominik ma szansę także na ten tytuł. Życzymy mu tego sukcesu i gratulujemy doskonałego wyniku w etapie rejonowym. Brawo, Dominiku!

Bożena Wyleżoł