"Matko w lesie są maliny, niechaj idą w las dziewczyny, która więcej malin zbierze, tę za żonę pan wybierze", "Jak mało malin! A jakie czerwone by krew (...)", "Co za dziwne stworzenie z mgły i galarety!", "A gdybym cię siostro zabiła?.... - kto z nas nie pamięta tych szczególnych słów z tragedii Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna".

Tajemniczy nastrój, okolice jeziora Gopło, świat fantastyczny (i jego bohaterowie - Goplana, Skierka i Chochlik) łączy się ze światem realnym i głównymi postaciami dramatu – Balladyną, Kirkorem, Aliną, wdową, Grabcem... W świecie tym zaś dominuje chciwość, egoizm, pragnienie władzy, nawet za cenę zdrady i zbrodni, wyparcie się swojej tożsamości i nienawiść.

Klasyczną wersję ponadczasowego utworu Juliusza Słowackiego miały okazję zobaczyć klasy: 7a, 7b, 8. Przedstawienie zostało przygotowane przez zespół teatralny Cracovia (oczywiście z miasta Kraka), a wystawiono je 9 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele: pani Katarzyna Adamiec-Kurcok, pani Joanna Krzystała, pani Bożena Wyleżoł i pan Rafał Szczepanek.

Bożena Wyleżoł