Zgodnie z coroczną tradycją 14 października 2019 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Jana Sarkandra w Bełku, którą sprawował ks. Cezariusz Wala.

Po mszy świętej - odprawionej w intencji całej społeczności naszej szkoły oraz Patrona por. Franciszka Rducha – Dyrektor szkoły pani Krystyna Janiszewska podziękowała księdzu proboszczowi Konradowi Opitkowi za wsparcie, którym darzy bełkowską szkołę oraz powitała w naszym gronie nowych katechetów, czyli siostrę Wirginię i ks. Cezariusza Walę.

W tym dniu oddaliśmy także cześć Patronowi szkoły podstawowej przy obelisku ku jego czci oraz wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. Tam uczniowie i nauczyciele zatrzymali się, aby minutą ciszy symbolicznie zaakcentować swoją pamięć. Patron Szkoły Podstawowej w Bełku Franciszek Rduch także był nauczycielem, lecz II wojna światowa przerwała jego pracę, marzenia, plany. Zginął wiosną 1940 roku jako jeden z ponad 20 tysięcy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku. Oficjalnej części uroczystości Dnia Edukacji Narodowej towarzyszył poczet sztandarowy naszej szkoły, który przygotowała opiekunka samorządu uczniowskiego pani Alina Dubec.

Jakie cechy są niezbędne w pracy nauczyciela? Oczywiście – cierpliwość (czasem nawet stalowe nerwy...), żelazna konsekwencja (lub miękkie serce...), miły uśmiech oraz ogromna wiedza. Uczniowie klasy ósmej, którzy przygotowali tegoroczny występ na DEN, udowodnili, że to nie wszystko! Potrzebny jest także sprzęt techniczny, który zapewni nauczycielom specjalnie do tego celu założona firma.  A co wymyślili i wykonali jej konstruktorzy i technicy? Na przykład: nauczycielską tubę nagłaśniającą, aby ratowała nadwyrężone głosy pedagogów, wykrywacz ściąg, lupę do odczytywania bazgrołów, czy lornetki do spoglądania w głąb duszy ucznia, aby dowiedzieć się, czemu nie zrobił zadania domowego...

Starszym kolegom w występie pomogli młodsi, czyli uczniowie z klas I-III, których przygotowały wychowawczynie: pani Katarzyna Bober, pani Katarzyna Gierlich, pani Magdalena Buchalik, pani Krystyna Janas, pani Ewa Salamon i pani Agnieszka Zgoll-Rybka.

Podczas uroczystego apelu Dyrektor szkoły pani Krystyna Janiszewska wręczyła nagrody tym nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji, którzy najlepiej wykonują swoją pracę.

Oprawę muzyczną i plastyczną uroczystości przygotowała pani Mirosława Wyleżoł-Mołdrzyk, techniczną – pan Jacek Kondrot i pani Alina Dubec, zaś literacko-artystyczną – pani Bożena Wyleżoł.

Bożena Wyleżoł