Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ŚDTM - (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 9. edycja akcji (ŚDTM 2019) odbyła się 4 października 2019.Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W naszej szkole od początku października akcję prowadzimy dwutorowo: na lekcjach matematyki oraz informatyki. Na zajęciach z informatyki przeprowadzone zostały eliminacje polegające na podaniu jak największej ilości poprawnych wyników z tabliczki mnożenia w ciągu 100 sekund. Eliminacje te wyłoniły najlepszą, finałową trójkę uczniów z każdej klasy. W finale szkolnym brało udział 32 uczniów. Każdy z nich musiał zmierzyć się z 3 zadaniami nawiązującymi do tabliczki mnożenia: m. in. należało podać wynik mnożenia z oczek na rzuconych kostkach do gry (kostki były różne – od czworościennych do dwunastościennych), należało ułożyć rymowanki oraz uzupełnić tablicę Abaco.

Finał zaszczyciła swoją obecnością Pani Wicedyrektor Justyna Wencel, która bacznie obserwowała zmagania najlepszych z najlepszych. Lista zwycięzców znajduje w gablotce SU. Dziękuję Panu Dariuszowi Wesołkowi za przeprowadzenie eliminacji oraz uczennicom klasy 8a Marcie i Martynie, które pomogły w organizacji finału.

Ciekawe strony pomagające utrwalić znajomość tabliczki mnożenia:
https://www.tabliczkamnożenia.pl/
https://www.matzoo.pl/

Marcin Gorzawski