„To tylko pies, tak mówisz, tylko pies (...)” pisze poetka Barbara Borzymowska, ale każda żywa istota głodna, cierpiąca, „bezpańska” potrzebuje naszej pomocy. Tego uczymy dzieci od najmłodszych lat, empatii w stosunku do ludzi i zwierząt. Biorąc przykład ze św. Franciszka patrona przyrody i miłośnika zwierząt, pochylamy się nad naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

W naszej szkole uczniowie zawsze żywo reagują na każdą akcję charytatywną i mocno się w nią angażują. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt 4 października ogłoszono coroczną zbiórkę karmy i polarów. Zbiórka trwała cały miesiąc, a jej efekty, jak zwykle spektakularne.

W szkole zebrano: 10 polarów,  40 puszek mokrej karmy, 30 paczek karmy suchej, żwirki, smycz, obrożę, miski, a nawet legowisko Część darów została przekazana do lokalnego punktu przetrzymań zwierząt w Czerwionce-Leszczynach, który współpracuje z Fundacją Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią oraz ze schroniskiem dla zwierząt w Rybniku. Polarki, legowisko, sucha karma i część puszek wspomogły działalność karmicielek zwierząt Urzędu Miasta Żory. Byliśmy jedyną szkołą, która odpowiedziała na apel związany ze zbiórką polarów do budek dla wolnożyjących kotów.

Jako koordynator dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w tegoroczną akcję. Pomagać można przez cały rok, wystarczy zapoznać się z aktualnymi potrzebami podopiecznych fundacji, czy schroniska www.schronisko.rybnik.pl; www.fundacjajestemglosem.pl, a w przypadku zagubienia, czy znalezienia zwierzaka można zgłosić się do lokalnego punktu przetrzymań lub obserwować i udostępniać zagubione psy i koty na Facebooku na „Znalezione psy Czerwionka-Leszczyny. Punkt przetrzymań.”

Izabela Lipp-Zgryźniak