14 listopada klasy piąte pod opieką swoich wychowawczyń: p. Joanny Krzystały i p. Izabeli Lipp- Zgryźniak oraz nauczycieli p. Iwony Bartniczek i p. Zbigniewa Rybki wyruszyły na pierwszą całodniową wycieczkę w ciekawe rejony Opolszczyzny.

Pierwszym etapem wyjazdu był JURAPARK KRASIEJÓW, a dokładnie Park Nauki i Ewolucji Człowieka. W tym niezwykłym miejscu uczniowie mieli okazję poznać  naszą ewolucyjną przeszłość, trudności, z jakimi musiała borykać się ludzkość od zarania dziejów, a także przeszłość geologiczną Ziemi. Podróż odbywała się  w iście kosmiczny sposób, zaczynała się od atrakcji, jaką jest TUNEL CZASU. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała uczestników w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Dzieci miały okazję przyjrzeć się  narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia.

Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu uczniowie mogli spoglądać w okna czasu i stanąć „oko w oko” z gigantopithekiem, czy neandertalczykiem. Obserwować jak wyglądała  zagłada wielkich dinozaurów, początki dwunożności, pierwsza rodzina i początki sztuki. Wizyta w PREPARATORNI dla wielu miłośników skamielin była nie lada atrakcją. Dzieci wiele dowiedziały się o powstawaniu skamieniałości, ich rodzajach i sposobach konserwacji. Następnie pani przewodnik zaprosiła do zwiedzania stałych i okresowych ekspozycji. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła kopia mumii Oetziego, człowieka lodu znalezionego na polu lodowca Schnalstal, w Alpach Ötztalskich.

Ostatnim punktem w tak bogatego programu były WARSZTATY z suchym lodem. Wszystkim trochę za szybko mijał czas, a tu czekał kolejny punkt wycieczki - Góra św. Anny. Z solidnymi podstawami na temat skamieniałości i ich powstawania wyruszyliśmy z parkingu na teren GEOPARKU Góry św. Anny. Pan Zbigniew Rybka przeprowadził terenową lekcję geografii  i zaprowadził w najciekawsze miejsca. Punktem kulminacyjnym wyjazdu było złożenie znicza pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. W tym roku obchodzimy 100- lecie Powstań Śląskich i była to bardzo dobra okazja, by przypomnieć kolejnym pokoleniom te wydarzenia.

Z wycieczki wszyscy wrócili  uśmiechnięci, zadowoleni, pełni wrażeń i mimo tego, że nie siedzieli w szkolnej ławie, tak wiele się nauczyli z biologii, chemii, geografii i historii.

Izabela Lipp-Zgryźniak