W trzecim tygodniu września 2019r. przeprowadziliśmy sprzątanie terenu wokół szkoły w ramach obchodów Sprzątania Świata. Akcje koordynowali nauczyciele: p. Izabela Lipp-Zgryźniak, p. Rafał Szczepanek i p. Zbigniew Rybka.  Sprzątanie przeprowadzano cyklicznie w całym wrześniu: klasy siódme uprzątnęły obejście szkoły, głównie pobocza ulicy Szymochy od zakrętu do mostku, klasa ósma monitorowała najbliższy teren wokół szkoły, jak i drogę do szkoły od strony kościoła przez łąkę. Zebrano sześć worków odpadów.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". W związku z tym starano się również uświadomić uczniom, żeby nie śmiecili, nie kupowali niepotrzebnych produktów i szanowali rzeczy, których używają. Na korytarzu i w klasach przygotowano tematyczne gazetki a podczas lekcji wychowawczych uczniowie rozmawiali z wychowawcami o idei sprzątania, zasadach recyklingu. W ramach pogadanek i aktywnych działań podczas akcji sprzątania uczniowie uświadomili sobie co to znaczy być świadomym konsumentem i jak nie tworzyć niepotrzebnych śmieci.

Podczas lekcji przyrody i biologii nauczyciel czytał fragmenty książki Will’a MacCalluma pt. „Jak zerwać z plastikiem?”. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi, że: żeby działać razem, trzeba WIEDZIEĆ JAK to robić, by tego od razu nie zepsuć, nie zniechęcić, nie wywołać efektu odwrotnego do zamierzonego, że wypranie polarowej bluzy w pralce na wysokich obrotach wirowania może być źródłem 250 tysięcy mikrowłókien, których oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie wyłapać oraz, że jeden statystyczny Europejczyk przez użycie produktów z mikroplastikiem przyczynia się do zanieczyszczenia oceanów równowartością 54 reklamówek!

W związku z tegoroczną akcją w naszej placówce rozpoczęliśmy wszystkie akcje recyklingowe, które cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów. Działania w ramach „START RECYKLING” obejmują: zbiórkę plastikowych nakrętek, które następnie samorząd przekazuje potrzebującym, baterii, makulatury. Za przyniesione surowce wtórne uczniowie otrzymali punkty dodatnie. Akcja „Sprzątanie Świata” otwarła również coroczny konkurs na EKOKLASĘ. Klasy w ramach tego konkursu miały wykonać gazetki oraz przygotować plakaty związane z recyklingiem, za co otrzymały  punkty do klasyfikacji klas. Również przyniesione w dniach 20-23 września surowce wtórne premiowane były dodatkowymi punktami dla klasy. Klasą, która uzbierała w tym czasie najwięcej surowców była 5b!

Izabela Lipp-Zgryźniak