W czwartek 13 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z hodowcami gołębi pocztowych PZHGP Oddział w Czerwionce, którzy odwiedzili nas ze swoimi niezwykłymi skrzydlatymi podopiecznymi.

Uczniowie dowiedzieli się, co to są gołębie pocztowe, jak była wykorzystywana ich umiejętność powracania do domu, jaką rolę odegrały w historii i do czego służą obrączki. Hodowcy opowiedzieli jak wygląda przygotowanie gołębi do lotu, ich transport, czasami na bardzo duże odległości oraz przylot do własnego gołębnika po wypuszczeniu z kabin ciężarówki.

Na Górnym Śląsku hodowla gołębi pocztowych to wieloletnia tradycja. Na wsiach, czy przy familokach można jeszcze zobaczyć gołębniki. Wiele z nich jednak ma już wiele udoskonaleń. Takim nowoczesnym urządzeniem używanym przez hodowców jest niewątpliwie zegar elektroniczny. Prowadzący spotkanie pan Jarosław Domin z panem Marianem Szymurą prezesem Oddziału w Czerwionce pokazali, jak przy pomocy takiego nowoczesnego zegara „odbija się” gołębie.

Loty gołębi to niezwykły sport, w którym liczy się szybkość skrzydlatego zawodnika, a nad sukcesem nierzadko pracuje się wiele lat. Pasja ta przysparza wiele emocji,  kiedy czeka się na powrót ulubieńca, wabi aby szybko wszedł do okienka, czyli klapy, a zwłaszcza kiedy obserwuje się gołębie w locie.

Uczniowie sami mieli okazję wypuścić gołębie na naszym szkolnym placu. Wylot tak wielu ptaków wywarł na wszystkich niesamowite wrażenie. Zainteresowanie i podziw malował się na buziach najmłodszych. Miejmy nadzieję, że ta tradycja w naszym regionie nadal będzie kultywowana. A może już dziś u kogoś pojawiła się myśl o rozpoczęciu przygody z hodowlą gołębi pocztowych?

Izabela Lipp-Zgryźniak