W trzecim tygodniu września w całej Polsce obchodzono już 25, zatem jubileuszowe Sprzątanie Świata. W związku z tegoroczną akcją nasza placówka brała udział w konkursie na lokalną kampanię informacyjną "AKCJA - SEGREGACJA. 2X WIĘCEJ, 2X CZYŚCIEJ" organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia.

Zadaniem konkursowym było przygotowanie i realizacja lokalnej kampanii promującej segregację odpadów, zwiększenie ilości odpadów poddawanych segregacji i jak najwyższy poziom poprawności ich segregowania zgodne z tegorocznym hasłem. W ramach tegorocznej akcji Sprzątania  przeprowadzono zadania i konkursy wewnątrzszkolne dla klas. W klasach I-III uczniowie z wychowawcami i rodzicami wykonali różnorodne pojemniki do recyklingu, zgodnie z kolorami segregacji Klasy IV-VI wzięły udział w konkursie na plakat związany z recyklingiem "Zbieramy - sprzątamy - nie śmiecimy". Dla klas VI-VIII przeznaczony był konkurs na wiersz ekologiczny "Posegreguj - może uratujesz morze?". Klasy III gimnazjum miały za zadanie wykonać projekt ulotki informacyjnej związanej z jubileuszowym sprzątaniem.

W środę 19 września odbył się w szkole happening - uczniowie ubrani w kolory recyklingu  układali wzór koszy do recyklingu na placu szkolnym. Wcześniej na apelu wprowadziliśmy społeczność szkolną w finał Jubileuszowego Sprzątania. O działaniach oczywiście poinformowaliśmy Urząd Gminy, dzięki czemu na happeningu swoja obecnością zaszczycił nas naczelnik wydziału gospodarowanie odpadami oraz rzecznik prasowy gminy. Efektem spotkania była już promocja naszych działań na stronie internetowej gminy i na FB: https://www.czerwionka-leszczyny.pl/urzad/aktualnosci/Pomyslowa-Akcja-segregacja-w-SP-Belk/idn:7055. Informacje o naszych działaniach zamieściła również Fundacja Nasza Ziemia na swoim profilu na Facebooku. Pani Hanna Pióreczka- Nowak rzecznik Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny wzięła również udział w pracach jury, które pozwoliło wyłonić zwycięzców przeprowadzonych konkursów.

Laureatami w konkursie plastycznym zostali: Hanna Anioł z klasy 4b (I miejsce), Weronika Pala 5b (II miejsce), Emilia Owczorz 4c oraz Justyna Gawlik 4b (III miejsce). Najciekawszy projekt ulotki wykonała Laura Schier z klasy 3a gimnazjum, a w konkursie na wiersz bezapelacyjnie wygrała klasa 6b wspierana przez swego wychowawcę p. Rafała Szczepanka. W piątek 21 września grupa wolontariuszy przeprowadziła sprzątanie ulicy Szymochy. Zebrano dziesięć ogromnych worków odpadów.

Gratulacje dla laureatów oraz podziękowania dla wszystkich uczestników, wychowawców oraz rodziców za włączenie się w tegoroczne obchody Sprzątania Świata.

Izabela Lipp-Zgryźniak