W poniedziałek 8.10.2018 r. wszystkie klasy młodsze pojechały do Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce-Leszczynach na rozśpiewany i roztańczony spektakl pod tytułem „Jak Rumcajs Cypiska uratował” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. „W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka, która już od dziesięcioleci bawi liczne pokolenia dzieci.

Aktorzy wraz z Rumcajsem zabrali nas na pełną wrażeń wycieczkę w głąb Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska. Przedstawienie niosło ze sobą przesłanie wychowawczo - edukacyjne, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: godność, dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

Spektakl przyciągnął uwagę widzów humorystycznymi dialogami,  barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Również efekty świetlne i dźwiękowe wywoływały duże emocje, dzieci żywo reagowały na to wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Spektakl „Jak Rumcajs Cypiska uratował” okazał się wspaniałym, kolorowym i magicznym widowiskiem.

Ewa Gajewska