W związku ze złym stanem powietrza wokół nas, nasilającym się problemem smogu, w naszej szkole podejmowane są działania edukacyjne, a uczniowie licznie uczestniczą w wielu kampaniach i konkursach związanych z tą tematyką i odnotowują  sukcesy. We wrześniu Weronika Pala z klasy 5b została laureatką konkursu powiatowego „Chytomy za rogi tyn smog srogi”, wyróżniono również uczniów: Kewina Kasperczyka i Wiktorię Sitko z klasy 7 oraz Maksymiliana Wróbla z klasy 1c.

W kwietniu 2018r. uczniowie wzięli udział w I etapie ogólnopolskiego konkursu o tematyce ekologicznej „Czyste środowisko - czyste powietrze” zorganizowanego przez MOS Ryszewko, Sławęcińskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej  w ramach Kampanii Edukacyjnej SMOG. Przystępujący do konkursu mogli wybrać zadanie konkursowe, mogła to być maskotka lub jej projekt, wiersz, praca literacka, czy plakat. Właśnie to praca plastyczna jednej z drużyn, wtedy czwartoklasistek - Emilii Lasii i Zuzanny Witkowskiej pozwoliła dziewczynkom zakwalifikować się do finału, który odbył się 26 października 2018 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Finał poprzedzały przygotowania w postaci wykonania prezentacji oraz rozwiazywania testów ekologicznych pod okiem opiekunki i koordynatora kampanii i konkursów ekologicznych w szkole p. Izabeli Lipp-Zgryźniak.

Do konkursu przystąpiło 737 szkół z 16 województw. Do finału przystąpiło najlepszych 100 drużyn. Drużyna „Ekowojowniczek”, bo tak nazwały swoją drużynę uczennice klasy 5b, wykazała się ogromną wiedzą na temat zanieczyszczenia powietrza, niskiej emisji, pyłu zawieszonego, smogu, a także zachowań prozdrowotnych. Dziewczyny miały do wykonania dwa zadania konkursowe. Pierwszym z nich było wykonanie krzyżówki ekologicznej z piętnastoma (!) hasłami związanym z tą tematyką. Jury oceniało: poprawność merytoryczną, ortograficzną, estetykę wykonania. Krzyżówka „Ekowojowniczek” została pozytywnie zaliczona i drużyna dostała się do grupy laureatów, którzy mieli zawalczyć o nagrody w kolejnej konkurencji.  Zuzia i Emilka spisały się rewelacyjnie! W drugim etapie zaprojektowały i opracowały regulamin oraz wykonały grę edukacyjną na temat „Smogu”. Wykonały grę planszową „Oczyśćmy Śląsk”, na której zamieściły nazwy miejscowości: Bełk, Czerwionka, Leszczyny, Stanowice, Rybnik i Katowice. Dziewczyny musiały napisać instrukcję, wykonać kostkę do gry, karty do losowania, a wszystko to zrobić estetycznie i bezbłędnie i to zupełnie same!

Po godzinie oczekiwania przyszedł czas na wyniki i ogromny sukces „Ekowojowniczek”! Finałowe zadanie konkursowe zostało ocenione bardzo wysoko i drużyna stanęła pośród najlepszych w Polsce. Laureatki otrzymały nagrody indywidualne, a dla naszej szkoły wywalczyły nagrodę główną w postaci „strefy relaksu”.

Izabela Lipp-Zgryźniak