4 października na świecie obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Data jest nieprzypadkowa, właśnie tego dnia wspominamy św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii, ekologów. Był wielkim miłośnikiem przyrody i świata stworzonego i zwierząt. I słusznie również został ich patronem. Nie kto inny, tylko święty Franciszek nazywał Słońce, Księżyc, gwiazdy, wodę, ziemię, rośliny oraz zwierzęta swoimi braćmi i siostrami.

W naszej szkole chcemy również, by dzieci i młodzież uczyły się odpowiedzialności, prawości, by były wrażliwe na los wszystkich potrzebujących. Coroczna akcja zbiórki karmy dla zwierząt jest jedną z najprostszych w  jaką włączają się dzieci. Każdy, właściciel jednego lub kilku zwierzaków, czy marzący o swoim pupilu miał okazję wspomóc bezdomne zwierzęta. Nasi wolontariusze: Martyna Piecha, Bartosz Aleksandra Szymik, Bartosz Wyleżoł oraz Kinga Zgryźniak segregowali przekazywane przez uczniów karmy suche, saszetki, smakołyki oraz akcesoria.

W szkole zebrano: 65 puszek mokrej karmy, 51 saszetek, 53 paczki karmy suchej, smycz, obroże i miski. Wszystko zostało przekazane do lokalnego punktu przetrzymań zwierząt w Czerwionce-Leszczynach, który współpracuje z Fundacją Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią oraz ze schroniskiem dla zwierząt w Rybniku.

Jako koordynator dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję. Pamiętajmy, że pomagać można przez cały rok, wystarczy zapoznać się z aktualnymi potrzebami podopiecznych fundacji, czy schroniska www.schronisko.rybnik.pl; www.fundacjajestemglosem.pl, a w przypadku zagubienia, czy znalezienia zwierzaka można zgłosić się do lokalnego punktu przetrzymań lub obserwować i udostępniać zagubione psy i koty na Facebooku na Znalezione psy Czerwionka Leszczyny. Punkt przetrzymań.

Izabela Lipp-Zgryźniak